Із переходом від Sozialamt до Jobcenter і майбутнім пошуком роботи всіх цікавить питання: «До якого рівня заробітної плати я отримуватиму допомогу?».
Конкретної цифри у цьому випадку немає, загальна відповідь: доти, доки це буде необхідно. Тобто в цілому система соціального захисту орієнтується на ваші потреби (такі як орендна плата, прожитковий мінімум) та ваші можливості (заробітна плата, інші доплати). 

В цілому варто зазначити, що Hartz IV (побутова назва грошових виплат Arbeitslosegeld II у відповідності до SGBII), який наразі отримують українські біженці, – це допомога, призначена для найскладніших випадків життя. Тобто якщо буде можливість замінити їх іншими виплатами (заробітною платою, дитячими грошима (Kindergeld) тощо), цьому завжди надаватиметься пріоритет.
Водночас, виплати Hartz IV можуть бути використані для того, щоб «залатати прогалину» між вашими потребами та вашим доходом. Розгляньмо приклад, який наводить Агенція з працевлаштування (Agentur für Arbeit) тут: https://www.arbeitsagentur.de/arbeitslosengeld-2/einkommen-ergaenzen.

 

Підрахуймо потреби

table1

¹зазначені квоти є загальними і можуть дещо відрізнятися залежно від місця реєстрації. Джерело: https://www.hartz4.org/regelsatz-erhoehung/

Під «потребами» можна розглядати суму стандартної виплати від Jobcenter (напр., 449 євро на одну людину), а також розмір орендної плати. Оскільки Jobcenter має право сказати, що ваше житло непомірно дороге, як орієнтир наведемо нижче поточні ставки на соціальне житло в Мюнхені за інформацією Sozialamt. 

Table2

²Від 7 осіб і більше кожна наступна особа враховується як +15 м2, +282 євро

Загалом існує ймовірність, що Jobcenter може погодити і вищу суму витрат, але саме ви маєте узгоджувати це в індивідуальному порядку зі своїм консультантом.

 

Підрахуймо надходження

В цілому, якщо ви працюєте, але все ще отримуєте виплати Hartz IV, то ваша заробітна платня має зараховуватися замість виплат (як уже зазначалось, заміна Hartz IV будь-якими іншими виплатами – завжди в пріоритеті). Але для того щоб мотивувати вас іти працювати, вам із вашої зарплатні все ж таки залишають певну суму – Freibetrag. Він розраховується за такою схемою: вашу заробітну плату ділять на частини, і з кожної з них вам залишають певну частку. Розгляньмо цей механізм на прикладі заробітної плати у розмірі 1900 євро брутто (або 1500 нетто).

Table3

Джерело: https://www.arbeitsagentur.de/datei/merkblatt-algii_ba015397.pdf (параграф 9.2)

³Якщо ви маєте принаймні одну неповнолітню дитину, то в передостанньому рядку буде стояти 1000–1500 (а не 1200).

Важливо: відсоток від частини заробітної плати завжди рахується в брутто (тобто до сплати податків та соціальних зборів, до яких належить і медичне страхування).

 

Виплати від Jobcenter *

* на основі прикладу, наведеного тут: https://www.arbeitsagentur.de/arbeitslosengeld-2/einkommen-ergaenzen

Table4 

** в цілому тут має враховуватися оренда та опалення, але з урахуванням великої кількості змін у зв’язку зі зміною вартості газу та електроенергії, тему опалення поки не розглядатимемо.

На прикладі заробітної плати у 1100 євро брутто (що відповідає 877 євро нетто згідно з https://www.brutto-netto-rechner.info)

Table5

Відповідно, виплати від Jobcenter становитимуть:

Table6

Jobcenter виплачує щомісячно 550 євро, що в сумі із заробітною платнею після вирахування податків (887 євро) становитиме = 1437 євро. Для порівняння, якби ви не працювали, то сума ваших виплат від Jobcenter становила б 1147 євро, тобто на 290 євро менше (Freibetrag).

Виплати здійснюються за неписаним принципом “Zuflussprinzip” (https://www.hartz4.de/zuflussprinzip-alg-2/). Тобто ви отримуєте виплати від Jobcenter на початку місяця, а оскільки заробітна плата за поточний місяць нараховується вам лише в кінці місяця (тобто після того, як ви попрацювали), то взаємозарахування заробітної плати та виплат від Jobcenter відбувається вже на початку наступного місяця. Але, скажімо, додаткові виплати (такі як Kindergeld) взаємозараховуються одразу. Якщо Zuflussprinzip не було застосовано, ви маєте право це оскаржити. Також ви зобов’язані повідомляти Jobcenter про будь-які зміни у ваших прибутках (поява Minijob, одержання спадку, наявність акцій, виграш у лотерею). У разі, якщо про такі зміни стане відомо пізніше, буде проведено перерозрахунок і вас можуть попросити повернути гроші.

Disclaimer: Усі розрахунки здійснені на основі інформації, наявної в публічному доступі, тобто з відкритих джерел, посилання на які наведено в статті. Автор не є співробітником Jobcenter чи будь-яких інших державних установ та не несе відповідальності у разі помилкових розрахунків.