Що таке кліщовий енцефаліт і чому в Баварії варто зробити щеплення від цієї хвороби (FSME або Zeckenimpfung)

Справа в тому, що велика частина Німеччини, у тому числі Баварія, а також інші сусідні країни, наприклад Австрія, північна частина Італії і деякі інші регіони Європи є ендемічними для захворювання на кліщовий енцефаліт.

Це вірусне захворювання, яке переноситься кліщами, є доволі небезпечним і проти нього немає специфічного лікування. Це означає, що, якщо людина захворіла на кліщовий енцефаліт, не існує такого препарату, який можна ввести і він допоможе це захворювання вилікувати. Такого препарату просто немає, і єдиний ефективний засіб, у даному випадку, профілактики, а не лікування, – це щеплення від кліщового енцефаліту.

Енцефаліт – це запалення головного мозку (просто щоб ви розуміли небезпечність цього захворювання). Частіше за все це захворювання проходить саме по собі, але воно може залишити тяжкі наслідки у вигляді порушення зору, слуху, рухових порушень, інших побічних наслідків, а також може призвести до смерті людини.

Звичайно, не кожен кліщ, який вас кусає, заражений цим вірусом, але принаймні така ймовірність є. І якщо в Україні кліщовий енцефаліт не реєструвався вже багато років поспіль, то у згаданих вище регіонах, зокрема у Баварії, такі випадки зустрічаються. Це буквально якихось пару випадків на рік, але вони трапляються. 

Проти кліщового енцефаліту існує ефективна вакцина. Основний цикл вакцинації складається з трьох доз. Вводиться перша доза, через місяць або два (залежно від виду вакцини, адже вони бувають різні) вводиться друга доза, і ще через 9-12 місяців після другої дози (також залежно від виду вакцини) вводиться третя доза. Після цього наступна вакцинація, така «освіжаюча» бустерна доза робиться через 3 роки і потім що 5 років.

Вакцинувати можна дітей віком від двох років. Для цього існує спеціальна «дитяча» вакцина. Точніше це та сама вакцина, просто дозування інше. І є окреме дозування цієї вакцини для дорослих. Тобто уже від двох років можна починати вакцинуватися від цього захворювання.

Кому варто щепитися цією вакциною?

Варто в принципі усім, хто веде активний спосіб життя, хто любить гуляти в горах, в парках, загалом часто буває на природі, хто ходить на пробіжки, любить займатися спортом просто неба, ходити в походи тощо. Тобто всім, хто часто відвідує такі місця, де потенційно можуть бути кліщі, а вони там є і їх доволі багато, особливо навесні. Тому, якщо ви ведете активний спосіб життя, то має сенс зробити ці щеплення.

Зазвичай ці щеплення не дають ніяких особливих побічних ефектів, тобто, скоріш за все, у вас не буде підвищеної температури, нічого серйозного. Можлива незначна місцева реакція у вигляді почервоніння, ущільнення, набряку, болючості у місці ін’єкції. Такі явища тривають декілька днів, а потім самостійно минають. Із загальних явищ можливий такий «грипоподібний» стан із незначним підвищенням температури, слабкістю й болем у м’язах тощо, але таке зустрічається вкрай рідко.

У Німеччині, принаймні в Баварії, страхові компанії переймають вартість цієї вакцинації, у тому числі, наскільки мені відомо, і біженцям/тимчасово переміщеним особам. Державі дешевше покрити витрати на вакцинацію, аніж лікувати навіть один випадок кліщового енцефаліту.

Треба зазначити, що тут це щеплення інколи називають «Щепленням від кліщів», але це не зовсім коректна назва. І хоча дослівно з німецької «Zeckenimpfung» і справді означає «щеплення від кліщів», так говорити некоректно хоча б тому, що це щеплення не може захистити від укусу кліща як такого. Кліщ однаково може вкусити, а вірус – потрапити в організм людини, де може навіть викликати легку форму захворювання, яка буде супроводжуватись м’якими симптомами на кшталт симптомів застуди чи грипу. Але принаймні вакцинована людина перехворіє без ускладнень і буде захищена від розвитку запалення головного мозку та його оболонок – це основне призначення цього щеплення.

І ще такий момент: дуже часто люди плутають кліщовий енцефаліт з іншими захворюваннями, які переносяться кліщами, наприклад, із хворобою Лайма, або бореліозом. Це захворювання викликається зовсім іншим збудником, проти якого це щеплення не діє. Щеплення FSME діє тільки проти одного конкретного збудника – проти вірусу кліщового енцефаліту.

Де можна зробити це щеплення?

Його можна зробити або в сімейного лікаря, якщо йдеться про дорослу людину, або в лікаря-педіатра. Причому деякі лікарі-педіатри можуть зробити це щеплення заодно і дорослим (якщо в їхньому праксисі є доросле дозування цієї вакцини). А от навпаки, наскільки я знаю, сімейні лікарі не дуже люблять приймати дітей. Однак така можливість принаймні теоретично існує і завжди можна спитати. Особливо це стосується сільської місцевості, там де на всі околиці може бути лише один сімейний лікар і все. Значить він прийматиме і дітей, і дорослих і робитиме усі відповідні щеплення.

Це щеплення є поширеним, тобто ніякого дефіциту вакцини немає і можна практично у будь-якого лікаря його зробити. Як я уже казала, побічні ефекти практично не спостерігаються, тобто вони зустрічаються дуже рідко. А отже, ви можете не хвилюватись і безкоштовно зробити собі це щеплення.

Що ще треба знати про це щеплення?

Якогось обов’язкового мінімального інтервалу між цим щепленням та іншими немає. Тобто ви можете зробити його або одночасно з іншими плановими для дітей щепленнями, такими як щеплення від дифтерії і правцю або інших інфекцій (скомбінувати в один візит до лікаря), або зробити перерву, наприклад, у тиждень: на цьому тижні ви зробили одне якесь щеплення, а на наступному тижні або через пару тижнів прийшли і зробили це щеплення від кліщового енцефаліту.

Тут лікарі рекомендують робити щеплення від кліщового енцефаліту наприкінці зими та на початку весни. Тобто це січень-лютий або березень-квітень. Але в принципі розпочати вакцинацію можна будь-якої пори року і немає критичного значення, коли починати, бо повний імунітет однаково формується після отримання усіх трьох доз вакцини. Але навіть одна доза вже забезпечує частковий захист, а тим більше дві дози. Тому, якщо ви влітку плануєте піти у гірський похід або відпочивати у горах, зараз, у травні-червні саме час зробити одне і друге щеплення.